Поврзи се со нас

Фудбал

Фердинанд бара од Солскјер да го „награди“ Мегваер

Критиките за Хари Мегваер не престануваат.

Од трансферот во Манчестер Јунајтед, кој стана најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот, сè се смени за Хари Мегваер.

Постојано беше критикуван за настапите на теренот, но и за однесувањето надвор од него, истакнувајќи што се случи за време на летните одмори пред неколку месеци.

Како да не беа доволни негативните резултати во Јунајтед, тој доби црвен картон на натпревар на Англија ден претходно, со еден збор, засега ништо не оди како што треба за капитенот на „црвените ѓаволи“.

Поранешниот дефанзивец на Јунајтед, Рио Фердинанд сега му предложи на тренерот Оле Гунар Солсјер да го отпушти Хари Мегваер по неколку тешки недели.

„Во оваа ситуација, јас бев самиот – понекогаш треба да бидеш надвор од сè“, изјави Фердинанд за Мегваер за Би-Би-Си.

„Оле има напорна работа и важна улога во ова прашање. Можеби е време да му дадеме пауза, да се собере и да ја врати довербата.“ 

Advertisement