Connect with us

Фудбал

Флик: Главната јачина на Баерн е можноста да наметне моќен притисок врз противникот

Лисабон, 20 август 2020 (МИА) – Тренерот на Баерн, Ханс Дитер смета дека способноста на неговите избраници да наметнат пресинг врз ривалите е клучен елемент за успехот и пласманот во финалето на ЛШ.

– Знаевме дека ќе биде тешко, бидејќи противникот зад нив имаше сјајни изданија против Јувентус и Сити. Тие се силни тактички и од самиот почеток создадоа забележителни проблеми за нас. Сфативме дека треба подобро да се браниме, изјави Флик.

За очекувањата во финалето тренерот на Баварците вели:

– ПСЖ има одличен тим. Тие заслужено се во финалето. Треба да анализираме голем број детали, но веќе знаеме дека тие имаат многу брзи играчи. Ќе се обидеме подобро да ја организираме нашата одбрана. И нашата главна сила е можноста да наметнеме силен притисок на противникот, потенцира Флик.

Финалето во Лигата на шампионите е закажано за 23 август во Лисабон. зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com