Connect with us

Други спортови

Флојд за Јутјуберот: Бев изненаден, добро момче (ВИДЕО)

Светот на боречки вештини ноќта помеѓу недела и понеделник по средноевропско време беше концентриран на ревијален натпревар што се одржа во Флорида – легендарниот Флојд Мејведер по осум триминутни кругови беше подобар од ѕвездата на Јутјуб, Логан Пол, но многумина велат дека „обучениот „боксерот има повеќе причини за задоволство, кој издржа на нозе 24 минути со одличниот боксер.

Сепак, јасно е дека фокусот беше ставен на големиот профит од настанот, на кој присуствуваа повеќе од 60 илјади гледачи на стадионот „Хард рок“ во Мајами.

„Подобар е отколку што мислев. Бев изненаден како се одвиваше вечерва. Тој направи добар натпревар. „Добро момче “, рече Флојд Мејведер , за кој многумина сметаат дека е најдобриот бизнисмен во историјата на боксот.

Логан Пол (26, 188 см) е познат по контроверзната содржина што ја создаде како Јутјубер, а досега имал три натпревари во боксот – еднаш победи и еднаш загуби од својот колега, Јутјуберот КСИ пред пресметката со Мејведер.

„Се борев да ги забавувам навивачите, а Логан се бореше да преживее. На крајот на краиштата, јас ќе бидам член на Боксерскиот дом на славните, немам што да докажам на никого. Кога ќе дојдат парите, ќе видиме кој е вистинскиот победник. Дали ќе имам уште еден ревијален натпревар во мојата кариера? Најверојатно не. Професионален натпревар? Апсолутно не “, рече Американецот.

Флојд Мејведер (44, 173 см) важи за еден од најголемите боксери во светот во претходните 30 години, а во својата професионална кариера имаше совршен скор од 50 победи (27 КО) на 50 натпревари. Тој се пензионираше во 2015 година, и оттогаш се врати во професионалниот ринг само за да се бори против поранешниот шампион на УФЦ, Конор МекГергор .

Од тогаш, Флојд понекогаш беше вклучен во натпревари за преродба, а пред победата над Пол, тој ја победи јапонската сензација за кик-бокс, Теншин Насукава, на 31 декември 2018 година.

Братот на Логан, Џејк Пол, исто така е вклучен во Јутјуб со патување во светот на боксот – досега славеше на три професионални натпревари против Јутјуберот познат како „AnEsonGib“, поранешниот кошаркар Нејт Робинсон и поранешниот ММА борец Бен Аскрен.

Реклама

Facebook