Connect with us

Други спортови

Формула 1 би можела да се врати во Африка

Трките во Формула 1 би можеле да се вратат во Африка по многу децении, бидејќи раководството на Ф1 преговара со организаторите во Јужна Африка, каде што последната трка се одржа во 1993 година, јавува Би-Би-Си.

Водачот на Формула 1, Стефано Доменикали, по неделната трка во Баку отпатува за Јужна Африка, каде ќе се сретне со претставници на локалните власти и организатори на тркачката патека Кјалами.

Носителот на маркетиншки права во Формула 1, Либерти Медиа, е многу за што побрзо враќање на африканската трка во календарот на Светското првенство во Формула 1, а според некои информации, страните се исто така многу блиску до договор.

Последен пат возел во 1993 година

Ако тоа се случи следната година, Формула 1 би можела да има 24 трки во 2023 година, највисоки досега.

Новото место на одржување следната година исто така ќе биде Лас Вегас.

Кјалами редовно беше домаќин на трки во Формула 1 во текот на 70-тите и 80-тите години, од кои последната се одржа во 1993 година, а подоцна беа отсутни на африканскиот континент.

Реклама

Facebook