Connect with us

Други спортови

Формула 1 избира десет најбрзи возачи на сите времиња!

Формула 1, заедно со апликацијата „AWS“, ги избраа десетте најбрзи возачи на сите времиња, а користени се и податоци од 1983 година.

За време на селекцијата, тимските колеги беа споредувани, но само доколку возеа најмалку пет квалификации. Играчите кои беа под подобри од своите тимски колеги подолг временски период или оние кои беа одлични против посилни тимски колеги, беа оценети попозитивно.

Некои од параметрите се исклучени, како што се судири, технички проблеми, промена на временските услови во квалификациите и возраста на возачот.

За најбрз возач беше избрана Аиртон Сена, која е само 0,114 секунди побрз од Михаел Шумахер, додека Луис Хамилтон е трет на листата со 0,275 секунди зад легендарниот Бразилец.

Исто така во Топ 10 се наоѓаат Макс Верстапен, Фернандо Алонсо, Нико Розберг, Чарлс Леклер, Хаики Ковалаинен, Јарно Трули и Себастијан Фетел.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com