Поврзи се со нас

Други спортови

Формула 1 трката во Виетнам е откажана поради коронавирус

Лондон, 16 октомври 2020 (МИА) – Организаторите на трката од Шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Виетнам најавија откажување.

Во соопштението на официјалната веб-страница на трката на патеката Ханој се вели дека одлуката е донесена во врска со пандемијата на коронавирусот.

Забележано е дека организаторите се согласија да ја откажат сцената поради потешкотии во обезбедувањето безбедни услови за пилотите, екипите и гледачите.

Првично, етапата во Виетнам требаше да се одржи од 3 април до 5 април, но беше одложена на неодредено време поради пандемијата. Беше објавено дека трката може да се одржи во ноември. зс/

Advertisement

Facebook

Реклама