Connect with us

Фудбал

ФОТО: Бускетс му подари дрес на Сетиен пред две години со посебна посвета

Објавено:

Барселона синоќа објави дека Ернесто Валверде повеќе не е  тренер на клубот, а неговото место го наследи Кике Сетиен.

Каталонскиот клуб не го освои шпанскиот Супер куп и челниците на овој тим одлучија дека е време да му се заблагодарат на Валверде за соработката. Набргу потоа беше објавено дека Сетиен е нов тренер на Барселона.

Сетиен е познат по тоа што негува напаѓачки фудбал и отсекогаш идол му бил Јохан Кројф. Неговиот стил на игра е идеологија што ја краси Барселона и сигурно ќе биде многу полесно да ги спроведе своите идеи на теренот.

Овој стручњак исто така претходно ја воодушеви јавноста кога го водеше Бетис кој играше фантастично. Тогаш на 11 ноември 2018 година ја совлада Барселона (4: 3), по што Серхио Бускетс му ја подари својата маичка со посебна посветеност.

„За Кике со почит и восхит за начинот на кој го гледате фудбал. Прегратка“, напиша играчот од средниот ред на Барса.

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com