Connect with us

Фудбал

Фудбалерите на Ливерпул намерно славеа гол пред Менди, а потоа се појави најдобрата „фудбалска душа“ (ВИДЕО)

Фудбалерите на Ливерпул во саботата успеаја да освојат нов трофеј оваа сезона бидејќи го победија Челзи во финалето на ФА Купот.

Гледавме прилично добар натпревар на Вембли иако немаше голови по 120 минути. Двете екипи имаа убави шанси на овој натпревар, а победникот го дознавме дури по пеналот.

Фудбалерите на Ливерпул имаа повеќе среќа во пенал серијата бидејќи Челзи успеа да промаши два пенали, што беше доволно за црвените да стигнат до титулата.

Првиот пенал во вториот сет го промаши Аспиликует, но Челзи се врати во живот во петтиот сет кога Едуард Менди брилијантно го одбрани ударот на Сади Мане и ги остави сините во игра.

Но, во седмата серија Маунт беше непрецизен, а по него голот од белата точка кој му донесе титула на тимот од Енфилд го постигна Цимикас.

После тоа, играчите на Ливерпул почнаа да го слават трофејот на ФА Купот, Цимикас и друштвото намерно го направија тоа пред навивачите на Челзи и голманот на овој тим Менди.

Но, повторно човекот кој го воодушеви целиот свет беше Мане. Сенегалецот не ги испровоцира „сините“ со славјето и беше единствениот кој му пријде на Менди за да го утеши. Иако и двајцата се Сенегалци, Манеа навистина треба уште еднаш да се пофали за одличниот потег.

Реклама

Facebook