Connect with us

Кошарка

Гечевски: Го чекаме извештајот, а потоа ќе одлучиме за договорот со селекторот Тодоров

Published

on

Раководството на Кошаркарската федерација одржа прес конференција на која се зборуваше за учинокот на кошаркарките на квалификацискиот турнир во Перм. Тодор Гечевски, кој е спортски директор зборуваше за иднината на селекторот Александар Тодорово.

Договорот на Александар Тодоров потенциравме уште кога одржавме прес за негово претставување како селектор дека е врзан со пласман на Европското првенство, на кое за жал не се пласиравме. Сепак, го чекаме извештајот од селекторот кој треба да стигне наскоро. Потоа ќе има состанок на раководството и заедно ќе одлучиме дали договорот ќе биде продолжен. И кај нас се поделени чувствата во врска со овие квалификации. Момците покажаа карактер и тимска игра. Бевме блиску и до победа против Русија, но најверојатно неискуството и невоиграноста пресудија за да резултат биде таков каков што беше и да не се пласираме. На нас останува да продолжиме да работиме со младите, да организираме семинари и за нашите тренери, па на претквалификациите за Светското првенство во август да се покажеме во подобро светло, вели Тодор Гечевски.

 

Facebook