Connect with us

Фудбал

Гестот на Хонда ги воодушеви Бразилците

Објавено:

Јапонскиот фудбалер Кисуке Хонда направи гест за пофалба.

Поранешниот играч од средниот ред на Милан реши да ја продолжи кариерата во Бразил на почетокот на годината со потпишувањето за Ботафого, а тој ги воодушеви навивачите без да одигра ниту еден натпревар.

Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, исто така, создаде проблеми за Ботафого, а во такви моменти Хонда го извести клубот дека не треба да му даваат плата додека не се подобри ситуацијата.

„Хонда не сакаше да земе пари во ситуација во која беа погодени голем број навивачи на Ботафого, било од болеста или од сиромаштија“, пишуваат странските медиуми.

Еден од лидерите на Ботафого рече, меѓу другото, дека Хонда е сосема различна од сите фудбалери со кои се запознал досега.

Во текот на неговата кариера, Хонда веќе заработи многу пари. Покрај Милан, тој играше и за Венло, ЦСКА од Москва, Пачуко, Мелбурн Виктори, Витесе …

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама