Connect with us

Други спортови

ГН Италија: Ферари надвор од првите десет за прв пат од 1984 година

Монца, 5 септември 2020 (МИА) – За прв пат од 1984 година, тимот на Ферари не се пласираше во топ 10 во квалификациите за ГН на Италија. Ниту еден од возачите на „Скудерија“ не се пласираше во третиот сегмент.

Во денешните квалификациите, Себастијан Фетел заврши на 17-то место, додека неговиот партнер во Ферари, Шарл Леклер беше 13-ти.

Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас ги освоија првите две места.

Трката за Големата награда на Италија ќе се вози утре, 6 септември, со почеток во 15:10 часот. зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com