Поврзи се со нас

Кошарка

Гочер е најновото засилување за МЗТ Скопје

Скопје, 20 август 2020 (МИА) – Американскиот кошаркар Тодрик Гочер е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, со што воедно го комплетираа составот со кој ќе ја почнат новата сезона.

Станува збор за 27 годишен бек-шутер, кој во тимот доаѓа по сезона мината во силниот турски прволигаш Бешикташ, со кој настапуваше и во престижната Лига на шампионите на ФИБА. Гочер во турското првенство настапи на 23 средби со просек од 9,4 поени, 4,7 скока и 2,3 асистенции додека во ЛШ на 16 меча просечно реализираше 10,8 поени, 3,5 скока и 1,6 асистенции.

Претходно има настапувано во два грчки тима и тоа Короивос и Ифаистос, како и за француски Шоле. Пред да дојде во Европа, во американската НЦАА-лига настапувал за престижниот Тексас Тек универзитет, каде што бил најдобар во тимот во последната година од студиите.

Гочер е третиот Американец на кој тренерот Ѓорѓи Кочов ќе смета во новата сезона, заедно со Феми Олуџоби и Хасани Гравет.

Facebook

loading...