Поврзи се со нас

Други спортови

Ѓоковиќ беспомошен, со Зверев за полуфинале!

Четвртиот играч на светот ја оствари втората максимална победа во главниот град на Англија и обезбеди пласман во полуфиналето. Од втората група, пласманот меѓу четирите најдобри го потврди Доминик Тим.

Решавачкиот натпревар Ѓоковиќ ќе го има во петок против Александар Зверев, а победникот ќе се пласира во полуфиналето. Аргентинецот Диего Шварцман остана без шанса да се пласира во финалето.

Новак беше далеку од најдоброто издание, тој не успеа да врати речиси половина од првите сервиси на ривалот, а во вториот сет имаше само една брејк топка.

Од друга страна, Медведев беше брилијантен, сè му одеше добро, и во седмиот меѓусебен дуел дојде до третиот триумф, најубедливиот на мечевите меѓу Русите и Србите.

Во втората група, Тим е секако прв, додека Стефанос Циципас и Рафаел Надал ќе играат за место во полуфиналето во четврток.

Гледајте ги сите натпревари на каналите на Спорт Клуб.

loading...

Facebook