Поврзи се со нас

Други спортови

Ѓоковиќ преку Краиновиќ до четвртфиналето

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Рим.

Во осминафиналето, Ѓоковиќ се натпреваруваше со Филип Краиновиќ, кој му пружи добар отпор на првиот светски рекет.

Првиот сет Ѓоковиќ го доби во тај брејк, а во вториот победи со 6:3 за конечни 2:0 во сетови.

Од друга страна, хрватскиот тенисер Марин Шилиќ беше запрен во осминафиналето. Подобар од него беше 34-от тенисер во светот, Норвежанецот Каспер Рuд. Тој славеше во два сета, 6:2, 7:6.

Покрај Ѓоковиќ и Руд, денес во четвртфиналето место обезбедија и Беретини, Димитров и Шаповалов.

Advertisement

Facebook

Реклама