Поврзи се со нас

Други спортови

Ѓоковиќ преку Зверев избори место во полуфиналето на АТП Мастерсот

Во решавачкиот натпревар од групата, Новак Ѓоковиќ денес го совлада Германецот Александар Зверев со резултат 2:0 во сетови (6: 3, 7: 6) и се пласираше во полуфиналето на АТП мастерсот во Лондон.

Овој натпревар директно одлучуваше за учесникот во полуфиналето, а Србинот го оправда статусот на фаворит.

Веќе во првиот сервис гем на младиот Германец, Ѓоковиќ на крајот го однесе почетниот удар од ривалот и на крилјата на таа предност и мирно го донесе првиот сет на крајот со резултат 6:3 без Зверев да има какви било можности да го сврти сетот. Втората приказна се гледа подолу. Многу побезбеден на сервис, германскиот играч ја надмина кризата во петтиот гем кога Србинот ги имаше единствените две брејк топки во тој дел од играта и со одлична игра го донесе сетот на тај-брејк.

Зверев поведе со 2:0, но многу брзо ја загуби предноста на мини брејкот и Ѓоковиќ успеа да потврди дека е практично непобедлив кога сетот ќе достигне тринаесетти гем. Утре првиот светски рекет ќе игра во полуфиналето против австрискиот тенисер Доминик Тим.

 

loading...

Facebook