Connect with us

Други спортови

Ѓоковиќ се уште чека, се уште нема депортација

За сега нема депортација за Новак Ѓоковиќ.

На Ѓоковиќ утрово му е укината визата, а вечерва се планира првиот светски рекет да оди на состанок со имиграционите службеници.

Во недела е закажано ново рочиште, што денеска го потврдија од судот по неодамнешното рочиште во истото. Случајот сега ќе го преземе Федералниот суд на Австралија.

Адвокатите на Ѓоковиќ бараат брзо судење за да се реши случајот што е можно поскоро, но велат дека се загрижени поради „медиумскиот циркус“ околу случајот.

Тие наведуваат дека секоја минута му е многу важна на Ѓоковиќ, бидејќи во понеделник треба да настапи на Австралија опен.

Како што е веќе познато, утрово министерот за имиграција Алекс Хок одлучи да ја поништи претходната одлука на Сојузниот суд и повторно да му ја поништи визата на Ѓоковиќ, по што многумина сметаат дека српскиот тенисер ќе биде депортиран од Австралија.

„Го искористив моето овластување во Законот за имиграција за да ја поништам визата што ја имаше Новак Ѓоковиќ. Од здравствени и добри причини, се во јавен интерес. Оваа одлука уследи по наредбата на Федералниот и Окружниот суд кој од 10 јануари ја поништи претходната одлука за укинување на визата. При донесувањето на оваа одлука, внимателно ги разгледав сите информации од Министерството за внатрешни работи, австралиските гранични сили. Владата на Морисон е цврсто посветена на заштитата на границите на Австралија, особено во време на пандемија”, Хок објасни.

Реклама

Facebook

Реклама