Поврзи се со нас

Фудбал

Гвардиола по триумфот на Вулверхемптон: Беше важно да се започне со победа

Манчестер, 22 септември 2020 (МИА) – Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, по синоќешната победата над Вулверхемптон во 2. коло од англискиот шампионат (3:1), истакна дека тимот одиграл добро.

– Тоа беше добар натпревар. Знаеме колку е тешко. Периодот во кој се наоѓаме и ситуацијата во последните две недели беше тешка. Генерално, очекувам дека во некои моменти ќе има потешкотии, но денес ја контролиравме играта. Сите беа подготвени и се претставија добро.

Беше важно да се започне сезоната вака, но секако дека тоа е само еден натпревар, изјави Гвардиола. зс/

Advertisement