Connect with us

Фудбал

Гвардиола: Тој е најдобриот дефанзивец во светот

По 143 дена, 25-годишниот француски дефанзивец Ајмерик Лапорте се врати од повреда. Тој беше на чело на тимот на Манчестер Сити во победата од 1:0 на шампионите во Премиер лигата над Шефилд. Лапорте одигра 78 минути, покажувајќи добра игра, што исто така влијаеше на оваа важна победа на „Граѓаните“, бидејќи му даде доверба на тимот. Дури и тренерот Пеп Гвардиола го пофали неговиот кам-бекот.

„Недостасуваше многу, затоа што тој е многу важен за нас. Лапорте е исклучителен фудбалер. Не ризикував да го оставам 90 минути, па го заменив по голот. Тој има само 5 дена тренинг со тимот. Како и да е, за мене тој е најдобриот дефанзивец во светот и го контролира левото крило каде што игра“, рече Гвардиола.

loading...

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com