Connect with us

Други спортови

Хабиб најави спектакл за крајот на својата кариера, а на шефот тоа не му пречи: Би направил се што сака!

Објавено:

Хабиб Нурмагомедов ќе се бори против Џастин Гетџи за титулата во лесна категорија на 24 октомври.

Ова ќе биде еден од најтешките предизвици во кариерата на Хабиб, но тој е толку сигурен што ќе победи што веќе го планира следниот меч, што би можел да биде последен во неговата кариера.

Хабиб објави дека по Гетџи би сакал да се бори и со легендарниот Жорж Ст.Пјер и на првиот човек на УФЦ Дан Вајт не му пречи тоа.

„Знам дека Конор очајно сака нов натпревар против Хабиб и тоа е борба што сите ја сакаме исто така, но не знам. Ќе видиме како сето тоа се одвива. Секако, јас сум отворен за можноста да се борам против ГСП, ако тоа е неговата последна борба. Овој човек е одличен за друштво, за спорт. Го сакам Хабиб и би направил се што ќе посака“, рече Вајт.

Легендарниот Пјер беше најголемата sвезда во УФЦ. Тој беше шампион во средна и лесна категорија, но од 2013 година има одиграно само еден натпревар, пред три години против Мајкл Биспинг.

Сигурно е дека тој сериозно би размислил за кам-бек натпревар против Хабиб и тоа е борба што сите навивачи на ММА едвај би ја дочекале. Тоа би било вистински спектакл на два гиганти.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама