Поврзи се со нас

Други спортови

Халеп конечно го освои Вечниот град

Рим, 21 септември 2020 (МИА) – Водечката во шемата, Симона Халеп ја заработи 22-та титула во својата кариера откако триумфираше на силниот тениски турнир на земјени терени во италијанската престолнина Рим со награден фонд од 1,69 милиони евра. Халеп во финалето ја симна од тронот бројот 2 и шампион од минатата година во турнирот Каролина Плишкова со 6:0, 2:1 и откажување на Чехињата поради повреда.

Плишкова побара медицинска пауза по крајот на првиот сет, кој траеше само 20 минути. Таа се обиде да продолжи, но поради болка во левиот бут и долниот дел на грбот, не можеше.

Така, Романката ја забележа 14-тата последователна победа и го освои третиот последователен турнир. Таа првпат ја освои титулата во Дубаи во февруари непосредно пред крајот на сезоната поради пандемијата на коронавирус. По продолжувањето на кампањата во август, таа го подигна и трофејот во Прага.

Халеп последователно одби да учествува на УС Опен поради здравствени проблеми поврзани со КОВИД-19 и со нејзиниот настап минатата недела даде сериозна најава за „Ролан Гарос“, која започнува во недела.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама