Поврзи се со нас

Други спортови

Хамилтон го брани Ботас од критики

Луис Хамилтон и Валтери Ботас најверојатно ќе бидат колеги во Мерцедес и во новата сезона.

Додека Ботас веќе се согласи да остане во германскиот тим, Хамилтон сè уште преговара со најдобриот тим во Формула 1.

Откако станаа колеги, Ботас многумина го критикуваа дека не е доволно конкурентен со Британецот, па актуелниот светски шампион се залага за него.

“Луѓето треба да се однесуваат со почит кон Валтери. Не знам дали треба да се сеќавам на возачот со кој се соочува. Не е лесно да бидам мој совозач”, рече Хамилтон.

“Тој е возач кој се соочува со истиот менталитет секој викенд и никогаш не се жали, никогаш не се лути ако нешто не е во ред со болидот. Тоа е возач кој секогаш сака да направи подобра работа, не застанува. Не знам дали би го правел тоа исто било кој возач. Тој е ментално еден од најсилните возачи “, додаде Британецот.

Facebook

loading...