Connect with us

Други спортови

Хамилтон во големи проблеми поради јавно истакнување на политичка порака

Пoртпаролот на FIA за BBC потврди дека истрагата е во тек.

Шесткратниот светски шампион во Formula 1, Луис Хамилтон може да биде казнет од Меѓународната автомобилска федерација (FIA) за носење на маица со натпис „Уапсете ги полицајците кои ја убија Бреона Тејлор“ по трката за ГН на Тоскана овој викенд

На маицата на Хамилтон беше претставена Бриона Тејлор, која беше застрелана од американската полиција во нејзиниот дом во Кентаки.

Британецот е доста активен во борбата против расизмот во последните месеци и ги натера другите тимови и возачи во Formula 1 да се приклучат на каузата. Сепак, маичката може да биде потенцијално кршење на правилата на FIA за политички коментари, па можна е казна за Хамилтон.

loading...

dodajgas.mk

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com