Поврзи се со нас

Кошарка

Харден ги повтори достигнувањата на Џордан и Ајверсон

Дефанзивецот на Хјустон, Џејмс Харден, е третиот играч во историјата на НБА лигата, со најмногу поени и украдените топки во една сезона.

Претходно, Мајкл Џордан тоа го направи три пати, а Ален Ајверсон еднаш.

Харден ја заврши регуларната сезона со 34,3 поени, 6,6 скока, 7,5 асистенции и 1,8 украдени топки по натпревар.

Покрај тоа, Харден трета сезона по ред има најдобар ефект на листата на стрелците. По спојувањето на НБА и АБА, тоа им успеа само на Џорџ Гервин, Мајкл Џордан и Кевин Дурант.

Advertisement

Facebook

Реклама