Connect with us

Други спортови

Херојот се враќа: Двапати му беше загрозен животот, но љубовта кон спортот победи!

Некои приказни едноставно не оставаат без зборови, а нивните херои не водат низ животот или спортската кариера.

Приказната за Австриецот Томас Дитхарт е една од оние каде што љубовта кон спортот е посилна на секакви препреки.

Јавноста го запозна ова момче во 2013 година, кога сензационално победи на новогодишната турнеја во ски скокови.

Тој успех му обезбеди место во австрискиот тим на Зимските олимписки игри во Сочи. Поединечно настапуваше и на мали и на големи скокови. Во мали беше многу добар, но на крајот остана без медал завршувајќи на четвртото место, додека во големи беше многу полош и не влезе ниту во втората серија. Сепак, тој го освои медалот во екипни скокови, во кои Австрија беше втора зад Германија и пред Јапонија.

Прогнозиравме повеќе светли сезони, но потоа имаше тежок пад во февруари 2016 година, кога се здоби со повреда на лицето и ги оштети ‘рбетот и белите дробови.

Закрепнувањето траеше долго, а потоа ги изненади сите со патување на скокалници во 2017 година и нова несреќа, нов пад во Рамсау. Тој изгубил контрола над скиите и паднал веднаш по излегувањето од скокалната. А потоа се здоби со посериозни повреди, дури и потрес на мозокот со полесно крварење.

Лекарите откриле дека и двата пати животот на Дитхарт бил во опасност.

Тој во април 2018 година реши да стави крај на кариерата поради здравствени проблеми, а оваа недела од Австрија доаѓаат одлични вести.

Спортскиот херој Томас Диетхарт (29) се враќа во светот на скијачките скокови како помошник тренер во австриската репрезентација, поточно во женската, додека во наредниот период ќе биде и тренер за помлади возрасти во австрискиот машки тим.

Постои можност повторно да го видиме на скијачките скокови како тест скокач или инструктор во помладите категории.

 

Реклама

Facebook

Реклама