Connect with us

Други спортови

Хорор во Формула 1: Пилотот бега од запален болид (ВИДЕО)

Зачудувачки инцидент ги наруши тренинзите за Големата награда на Сингапур во Формула 1. Болидот на Пјер Гасли се запали и францускиот возач на Алфа Таури едвај успеа да излезе од пилотската кабина додека блиските механичари на Астон Мартин се обидуваа да го изгаснат пожарот.

Гасли на крајот повторно се појави на патеката и ја заврши втората тренинг сесија, но експертите изразија загриженост за безбедноста на неговиот болид пред саботните квалификации. Екипата соопшти дека пожарот настанал поради дефект на системот за гориво.

Фановите на Ф1 сè уште се сеќаваат на Големата награда на Бахреин во 2020 година кога Ромен Грожан беше зафатен од огнена топка по несреќа. Неговиот автомобил мораше да се преполови и возачот остана заробен во пеколот неизмерно долги 27 секунди.

Advertisement

Стартот во Сингапур викендов е прва шанса за Макс Верстапен (Ред Бул) да ја запечати втората светска титула. Тој има предност од 116 поени пред Шарл Леклер (Ферари), 125 пред Серхио Перез (Ред Бул) и 132 пред Џорџ Расел (Мерцедес).

Advertisement