Connect with us

Ракомет

Хрватска ја победи Србија: Голем пресврт на крилата Дувњак и чудесниот Шеге

Објавено:

Српските ракометари со пораз го завршија учеството на Европското првенство. Избраниците на Ненад Перуничиќ загубија од Хрватска со 24:21 во последниот натпревар од групата А

Србија забележа три порази на континенталниот шампионат и ќе биде рангирана од 19-тата до 24-тата позиција, во зависност од резултатите на преостанатите групи.

Ова беше трета победа на Хрватска на Шампионатот, па продолжува во следната фаза од натпреварувањето со максимален ефект.

Дувњак со пет погодоци беше најефикасен во победничката екипа, додека Степанчиќ, Хорват и Карачиќ постигнаа по три.

Во српскиот тим се истакнаа Кукиќ, Николиќ, Радивојевиќ и Вања Илиќ со по три гола.

Резултати од денес на ЕП во ракомет:

Црна Гора – Белорусија 27:36
Исланд – Русија 34:23
Латвија – Германија 27:28
Данска – Унгарија 24:24
Холандија – Шпанија 25:36
Србија – Хрватска 21:24

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com