Connect with us

Други спортови

Хуркач го совлада Медведев во финалето во Хале

Полјакот Хуберт Хуркач го освои АТП тенискиот турнир во Хале, откако попладнево во финалето го совлада првиот носител, Русинот Данил Медведев, со 6-1, 6-4.

Хуркач до титулата дојде со фантастичен тенис и комплетно го надигра најдобриот светски тенисер.

Полскиот тенисер во финалето дојде до победата за 63 минути игра и ја освои петтата титула во кариерата, играјќи го своето петто АТП финале.

За Русинот Медведев ова беше 25 финале во кариерата и 12 пораз.

Реклама

Facebook