Поврзи се со нас

Фудбал

ВИДЕО: Иличиќ го собори Косово во 93-та минута

Словенечките фудбалери го совладаа Косово во натпревар од петтото коло во групната фаза од Лигата на нации 2: 1 (0: 0).

Косово е сè уште близу до опстанок во дивизијата Ц. Сега се на еден бод од последнопласираната Молдавија, со која ќе се сретнат во последното коло.

Словенија останува на првото место со 13 бода, два повеќе отколку што има, па на меѓусебен дуел во Пиреја ќе одлучат кој ќе оди во Б дивизијата.

Гостите поведоа во jубjана во 58-та минута.

Стрелец беше напаѓачот на Лацио, Ведад Муричи.

Само четири минути подоцна Јасмин Куртиќ израмни.

Победата ја донесе Јосип Иличиќ од пенал во 93-та минута.

Во истата група, Грција лесно славеше против Молдавија на гости – 2: 0 (2: 0).

Фортунис постигна одличен погодок во 33-та минута.

Вториот гол го постигна Бакасетас во 41. минута.

Што се однесува до дивизијата Б, покрај натпреварот Унгарија – Србија беа одиграни два натпревари.

По пресвртот, Австрија во финалето ја совлада Северна Ирска – 2: 1 (0: 0).

Стрелец на водечкиот гол за Северна Ирска беше Магенис во 75. минута.

Шауб го донесе израмнувањето на Австрија во 81. минута, а Грбиќ победи во 87. минута.

Чешка ја продолжува трката со Шкотска за пласман во А дивизијата.

На домашен терен го совладаа Израел – 1: 0 (1: 0).

Стрелец на единствениот гол беше Дарида во 7-та минута.

 

loading...

Facebook