Connect with us

Кошарка

Импресивен триумф на Лејкерс, драматична победа на Селтикс

Published

on

ЛА Лејкерс полека, но сигурно излегуваат од краткотрајна криза. Тие синоќа ги разбија Голден Стејт Вориорс.

Актуелните шампиони стигнаа до втората последователна победа со резултат 117: 91. Ги предводеше никој друг, освен Леброн Џејмс со 19 поени. Ерик Пашал се истакна со 18 поени.

Најдраматично беше на мечот Бостон Селтикс – Вашингтон Визардс. Победникот беше решен на пет секунди пред крајот, погоди Џејсон Тејтум за конечни 111: 110.

Визардс влегоа со +5 во последната минута, но на крајот загубија. Најголем „виновник“ е Татум со 31 поен. Од друга страна, Брадел Бил постигна 46 поени, но постави и негативен рекорд во НБА лигата.

Имено тој е првиот играч во историјата кој загубил 11 натпревари по ред на кои постигна 40 или повеќе поени.

Резултати од НБА-лигата:

Бостон – Вашингтон 111: 110
ЛА Лејкерс – Голден Стејт 117: 91
Сакраменто – Шарлот 126: 127
Минесота – Феникс 99: 118
Хјустон – Мемфис 84: 133
Мајами – Атланта 109: 99
Детроит – Њујорк 90: 109
Милвоки – ЛА Клиперс 105 : 100

Facebook