Connect with us

Фудбал

Инаки Вилијамс апсолутен рекордер: Не се ни сеќава на последниот „слободен викенд“

Напаѓачот на Атлетик Билбао, Инаки Вилијамс, ја продолжува својата неверојатна серија, па во неделата против Селта го одигра 227. последователен натпревар.

Инаки нема пропуштено натпревар од 17 април 2016 година кога не беше вклучен во дуелот со Малага поради повреда на колкот, но шест години подоцна нема пропуштено ниту еден дуел на својот клуб.

Во октомври 2021 година, во мечот против Алавес, Вилијамс го надмина достигнувањето на Хуан Антонио Ларанаж од Сосиедад. Ларанаж ги одигра своите 202 натпревари по ред за истиот клуб: неговата серија започна во јуни 1987 година против Севилја и заврши во ноември 1992 година против Реал Овиедо.

Оттогаш, Инаки продолжи да игра натпревар по натпревар и сега брои 227 последователни натпревари во кои играше.

Шпанецот роден во Билбао е син на бегалец од Гана. За Атлетик почна да игра на 18 години, а за првиот тим дебитираше во 2014 година. Оттогаш за Билбао одигра 333 натпревари и постигна 74 гола.

Ова големо достигнување на Вилијамс е голема заслуга на неговите родители. Инаки зборуваше за тоа во едно интервју.

„Дојдов овде од Памплона, но роден сум во Билбао. Моите родители се од Гана. И поминаа половина Африка за да стигнат до Мелила. Тие буквално одеа до крај“.

Мелила е шпански град на северниот брег на Африка. Родителите на Вилијамс се сретнаа во бегалски камп во главниот град на Гана, Акра, бегајќи од либериската граѓанска војна. Од Акра до Мелила – повеќе од четири илјади километри и целата пустина Сахара.

„Навистина, татко ми оттогаш го изгуби чувството на табаните. Мајка ми претрпе многу тешкотии, но таа е силна жена. Таа ми кажа дека многу од нивните придружници не можеле да издржат овој пат – и тие морале да бидат погребани во пустината“.

„Понекогаш се возеа во комбе – беше преполно со 40 луѓе. Мајката зборуваше за разбојници кои ограбиле луѓе кои биле на пат за Шпанија или отишле во други земји за подобар живот“; – додаде Инаки.

Откако ја преминаа границата со Шпанија, родителите на Вилијамс завршија во затвор. Но, таму имаа среќа – им дошол адвокат, кој им рекол: „Искинете ги документите и кажете дека бегате од војната“.

Идните мајка и татко на браќата фудбалери се регистрирани како воени бегалци од Либерија – а овој адвокат ги испратил на пријатели од социјалната служба во Билбао. Во едно интервју, Инаки призна дека се обидел да го најде овој човек, но ниту мајка му ниту татко му не паметат ништо за него.

Во Билбао семејството Вилијамс беше топло добредојдено. Тие беа пречекани од локален свештеник кој им даде засолниште на бегалците. Неговото име беше Инаки Мардонес, а напаѓачот на Атлетик го доби името по него.

За него неговите родители се најважни на светот.

„Сето тоа ме прави посилен. Благодарен сум на моите родители што ме направија она што сум. Тие ме инспирираа да дадам сè во животот со труд и трудољубивост“.

Реклама

Facebook