Connect with us

Фудбал

Инзаги се поти: „Ќе донесам одлука во последен момент“

На Симоне Инзаги не му е лесно пред натпреварот на одлуката.

Интер се сопна во Болоња, губејќи со 2-1 во преостанатиот натпревар од Серија А во средата, па му дозволи на градскиот ривал Милан, кој има два бода предност, да ја задржи првата позиција на четири кола пред крајот.

На „росонерите“ им недостасуваат три победи и реми за титулата, секако можно е да се случи некое друго сценарио, а двата тима денеска ги играат натпреварите од 35. коло. Прво од 15 часот Милан – Фиорентина, а од 18 часот Удинезе – Интер.

Инзаги се уште верува во Скудетото, а едно од главните прашања е дали денеска на голот ќе биде недоволно опоравениот и искусниот Словенец Самир Хандановиќ или Романецот Јонат Раду, кој направи кардинална грешка против Болоња.

„Верувам во Раду, но во последен момент ќе донесам одлука за Хандановиќ. Ќе видиме дали ќе може да брани“, изјави Инзаги.

Тој истакна дека неговите играчи веруваат во титулата до самиот крај и дека нема да се предаде.

„Расположението по последниот натпревар не беше најдобро бидејќи разочарувањето беше силно, но деновиве ја видов нивната одлична работа и одличен тимски дух. Сакаме да веруваме во тоа до крајот бидејќи секој натпревар е тежок. Имаме четири во првенството и финалето на Купот, одиме едно по едно, на крајот ќе видиме дали и колку ќе славиме“, додаде Инзаги.

Дали верува во падот на Милан?

„Наместо да размислувам што прави Милан, мислам на Удинезе, кој во април заостануваше во просек само еден бод зад Интер. Имаат квалитетни и силни играчи и мораме да бидеме многу внимателни“.

Интер повеќе нема право на грешки, мора да ги добие сите натпревари во Серија А, но и да ги очекува грешките на омразениот ривал. Нероаѕурите се надеваат дека Фиорентина на Сан Сиро ќе им овозможи денеска да се вратат на врвот.

Реклама

Facebook