Connect with us

Фудбал

Истрагата за смртта на Марадона е завршена, а на осум лица им се заканува затвор

Аргентинските власти се подготвени да ги истражат причините за смртта на Диего Марадона и да поднесат обвиненија против осум лица, објавија локалните медиуми. Тие се обвинети за убиство од небрежност и им се заканува затворска казна од пет до 25 години.

Станува збор за личната легенда на фудбалската легенда, неговиот психијатар, како и уште шест медицински работници. Според полицијата и обвинителството, тие биле несовесни и несовесни во својата должност да се грижат за Дон Диего во неговите последни денови.

Марадона почина на 60-годишна возраст во ноември 2020 година како резултат на срцев удар.

Реклама

Facebook