Connect with us

Фудбал

Италија воведува револуционен потег во ВАР, се чека дозвола од ФИФА

Објавено:

Фудбалскиот сојуз на Италија сериозно размислува за воведување на „ challenge“ во ВАР технологијата, со што ќе им се овозможи на тренерите и играчите во текот на еден меч да побараат употреба на видеотехнологијата во одредени моменти.

Подолго време се зборува дека за подобро функционирање на ВАР технологијата, потребно е да им се овозможи на тимовите, односно тренерите и играчите, да бараат од судиите дополнителен преглед на одредени сутуации, нешто слично како во тенискиот „challenge“.

Како што информираат од Италија, за вакво нешто се чека дозвола од ФИФА.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама