Connect with us

Фудбал

Јилмаз го напушти Бешикташ и потпиша за Лил

Турскиот фудбалер Бурак Јилмаз е нов играч на Лил од денес, објави францускиот клуб.

Јилмаз пристигна во Лил од Бешикташ и треба да го замени Виктор Осимен, кој се пресели во Наполи за околу 80 милиони евра.

Лил изјави дека 35-годишниот Јилмаз потпишал двегодишен договор.

Јилмаз беше двапати најдобар стрелец на турскиот шампионат кој го носеше дресот на Галатасарај, а вкупно постигна повеќе од 200 голови на првенството.

Тој за турската репрезентација играше 59 пати и постигна 24 голови.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама