Connect with us

Кошарка

Јокиќ и Мареј го надмина достигнувањето на Џордан

Орландо, 16 септември 2020 (МИА) – Кошаркарите на Денвер, Никола Јокиќ и Џамал  Мареј го престигнаа легендарниот Мајкл Џордан по број на победи во седми натпревар во плејофот во НБА-лигата.

Во својата кариера тие освоија три седми натпревари, додека Џордан има само две такви игри.

Денвер се пласираше во финалето на Западот, совладувајќи ги Клиперси со 4-3 во серијата од седум натпревари.

Нивни ривал во финалето на Западната конференција, ќе биде ЛА лејкерс. зс/

Реклама

Facebook