Connect with us

Кошарка

Јокиќ ја заврши сезоната со метла, исклучен во третата четвртина! (ВИДЕО)

Иако беше прогласен за МВП во регуларниот дел од сезоната, Никола Јокиќ ја заврши сезоната со метла во второто коло од плејофот во НБА.

Јокиќ и Денвер Нагетс беа едноставно немоќни против Феникс Санс, и на крајот загубија со 4-0 во серијата што навистина ретко кој може да го очекува.

И во четвртиот натпревар, „Санс“ беа подобар тим. Тие ја славеа победата 118:125. Во текот на целиот натпревар тие беа во водство и заслужено победија.

Пол и Букер беа брилијантни со 37, односно 34 поени. На другата страна, освен Јокиќ со 22 поени и 11 скока, се истакна Бартон со 25 поени.

Инаку, настапот на Јокиќ заврши во третата четвртина кога беше исклучен поради што беше премногу агресивен и излишен фаул над Камерун Пејн.

Во финалето на Западот, „Санс“ ќе го чекаат подобриот од дуелот помеѓу Јута Џез и ЛА Клиперс, каде „џезерите“ имаат три предност од 2:1.

На исток, Милвоки Бакс се вратија од мртвите против Бруклин Нетс. На стартот на втората четвртина тие имаа двоцифрен минус, за на крајот да триумфираат со 107: 96 за 2: 2 во серијата.

Антеетокумпо беше фантастичен со 34 поени и 12 скока, додека Дурант беше најдобар кај поразените со 28 поени и 13 скока.

Реклама

Facebook