Connect with us

Кошарка

Јокиќ скоро совршен, Кари го наполна кошот на Бакс

Published

on

Никола Јокиќ одигра уште еден одличен натпревар во НБА лигата.

Српскиот центар ги предводеше Денвер Нагетс до победа над Детроит Пистонс со 134-119.

Јокиќ беше многу близу до нов трипл-дабл за 27 минути на паркетот. Постигна 27 поени, имаше 11 асистенции и осум скока со 13 погодоци од 16 обиди.

Јокиќ имаше добра поддршка и од Мајкл Портер, кој имаше 25 поени и седум скока и Вил Бартон, кој постигна 24 поени.

Џереми Грант беше најефикасен кај Пистонс со 29 постигнати поени.

Стивен Кари беше подобар од Милвоки Бакс и им донесе победа на Голден Стејт Вориорс 122-121.

Неверојатниот Кари го заврши мечот со 41 поен (14/21) и запре серија од три победи на Бакс.

Портланд Трејл Блејзерс беа поразени од ЛА Клиперс 133:116 без повредениот Јусуф Нуркиќ како гости во Стејплс центарот.

Пол Џорџ ги предводеше Клиперси со 36 поени, додека Пауел постигна 32 поени за Портланд.

Резултати од НБА:

Индијана – Чикаго 97:113
Атланта – Њу Орлеанс 123:107
Бостон – Филаделфија 96:106
Торонто – ЛА Лејкерс 101:110
Мајами – Мемфис 112:124
Денвер – Детроит 134:119
Голден Стејт – Милвоки 122:121
ЛА Клиперс – Портланд 133:116

Facebook