Connect with us

Фудбал

Јувентус во реваншот ја победи Фиорентина и во финалето обезбеди средба со Интер

Јувентус е вториот финалист на турнирот во Купот на Италија . „Старата дама“ во финалето договори средба со големиот непријател Интер , откако го доби реваншот со Фиорентина со 2:0. Торино на првиот меч во Фиренца победи со 1:0 и така со 3:0 од двата меча продолжува да го брани трофејот освоен минатата година. Домаќините поведоа во 32. минута со голот на Федерико Бернардески , кој го искористи киксот на голманот Дронговски. Вториот гол го постигна Данило во 94. минута.

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри избра мечот да го започне со Душан Влаховиќ и Алваро Мората на првите позиции. На средината на теренот ќе играат Данило и Денис Закарија , а на крилата ќе бидат Адриен Рабио и Федерико Бернардески.

Тренерот на гостите Винченцо Италијано типува на Артур Кабрал, Николас Гонзалес и Џонатан Иконе во нападот, а партнер на средината на теренот ќе бидат Лукас Тореира, Рикардо Сапонара и Алфред Данкан.

Фиорентина ја создаде првата опасност на натпреварот. Во 3. минута, по центаршут од корнер, голманот Матијас Перин не интервенираше добро и ја испушти топката, што му дозволи на Лукас Тореира да шутира кон голманот, но за негова среќа топката се одби во телото на неговиот соиграч Артур Кабрал. кој беше на гол-линијата.

Во 13. минута и Јувентус ја имаше првата вистинска позиција на натпреварот. Душан Влаховиќ прими пред шеснаесетникот и се обиде со дијагонален удар, кој голманот го одбрани.

Во 20. минута Тореира се обиде со удар од далечина, кој сепак отиде од вратата.

Алекс Сандро

Јувентус пропушти голема шанса во 28. минута, кога Влаховиќ се ослободи зад одбраната и остана сам против голманот реши да ја пренесе, но неговиот настап не беше добар и Дронговски одбрани. Во ситуацијата беше наредена заседа, но повторувањата покажаа дека нема.

Во 32. минута домаќините го најдоа резултатот. Тие организираа контранапад и по центрирањето на левиот голман Дронговски „висеше“, топката заврши во Бернардески, кој технички ја испрати во празната мрежа за 1:0.

Федерико Бернардески

Во 41. минута Фиорентина имаше добра можност да го врати резултатот. Де Чилио направи ризичен приод и му дозволи на Сапонара да му го одземе и да додаде за Кабрал, кој направи финт и упати силен удар, но голманот Перин беше внимателен и одбрани.

Второто полувреме започна со притисок на Фиорентина, а во 51. минута Матијас Перин мораше да направи брилијантна одбрана по ударот со глава од непосредна близина на Лукас Мартинез.

Адриен Рабио

Јувентус возврати со одличен контранапад во 56. минута, кој заврши со удар на гредата на Денис Закарија.

Десет минути подоцна Фиорентина доби прекршок пред шеснаесетникот, а Бираги упати многу опасен удар кој одлета неколку сантиметри од гредата.

Душан Влахович

Во 70. минута Рабио постигна гол кој може да стави крај на интригата на натпреварот. Французинот доби прекрасно додавање од Бернардески зад одбраната и погоди од непосредна близина, но се покажа дека е во заседа и голот не е признат.

Потоа во 76. минута Закарија се обиде со удар од далечина, кој опасно прелета покрај вратата.

Сликички на Алваро Мората Нанитамо

Во 79. минута Артур Кабрал имаше добра можност со глава да шутира кон голот на Перин, но за малку не промаши попрецизен удар и топката одеше покрај голот.

Во 90. минута Софијан Амрабат се обиде да го вознемири Перин со удар од работ на шеснаесетникот, но тој беше преслаб и не го попречи голманот. 

Во првата минута од додаденото време, гостите добија нова шанса преку Сотил, кој упати многу поопасен удар, но овојпат Перин зазеде добра позиција и одбрани.

Во 94. минута, сепак, Торино го запечати својот успех со втор гол. Хуан Куадрадо ја проби контурата и му врати на Данило, за кого остана да ја упати топката во празната мрежа за конечни 2-0.

Така Јувентус трета година по ред и 21-ви пат е во финалето на Купот на Италија. Бјанконерите се најуспешниот тим во 100-годишната историја на турнирот со 14 освоени трофеи досега.

Реклама

Facebook