Connect with us

Фудбал

„Каква пензија“: Иниеста во солзи ја напушти Јапонија, но не и фудбалот, еве каде ќе оди легендарниот Шпанец!

Мислевте дека кариерата на Андрес Иниеста е завршена? Епа, не е! Таму е во Јапонија, сè уште игра фудбал. Славниот Шпанец со солзи објави дека по пет години заминува од Висел Кобе, но не и од фудбалот. Легендата на Барселона има 40 години, уште нема да се пензионира, но каде ќе оди сега?!

„Сите мислеа дека ќе се повлечам од тука, тоа беше моја желба, а и планот на клубот. Сепак, си заминувам поради недостигот на минутажа и фактот дека тренерот има други приоритети. Го почитувам и прифаќам тоа “, изјави Иниеста, кој оваа сезона одигра само три натпревари во лигата и два во Купот. Андрес Иниеста се прослави во дресот на Барселона, а Висел Кобе е само негов втор клуб во неговата богата кариера.

Со Барса освои четири купа во Лигата на шампионите, три европски суперкупа, три светски клупски првенства, девет титули шампионати на Шпанија, шест шпански Копа дел Реј, седум шпански Суперкупа… Со шпанската репрезентација го освои Светското првенство во 2010 година. , Европското првенство во 2008 и 2012. и многу натпревари во помлади категории.

Познатиот фудбалер одигра вкупно 133 натпревари за јапонскиот Висел Кобе и постигна 26 гола, со 25 асистенции. Таму заработуваше 25 милиони евра годишно, а кариерата ќе ја продолжи во американската МЛС лига или во некој од клубовите од Блискиот Исток.

Facebook