Connect with us

Фудбал

Кепа Аризабалага стана најскапиот голман во историјата

Досегашниот чувар на мрежата на Атлетико Мадрид, Кепа Аризабалага се пресели во Челзи поставувајќи го најскапиот голмански трансфер во историјата на фудбалот.

Според прес-службата на клубот од Билбао, трансферот изнесувал 80 милиони евра.

Претходниот рекорд го држеше бразилскиот голман Алисон кој од Рома отиде во Ливерпул во јули оваа година за 73 милиони евра.

Овој трансфер и дефинитивно ќе значи заминување на Тибо Куртоа од Челзи во Реал Мадрид.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com