Connect with us

Фудбал

Клоп побара од Ориги да остане до крајот на сезоната

Дивок Ориги сака да го напушти Ливерпул со надеж дека ќе игра повеќе, но Јирген Клоп очекува да остане до крајот на сезоната.

Белгискиот репрезентативец има договор со „црвените“ до лето, но имал намера да најде нов тим во јануари. Познато е дека Јувентус го следи 26-годишниот голгетер, но и Њукасатл.

Сепак, Јирген Клоп побарал од Ориги да остане до крајот на сезоната, а му ветил поголема минутажа во преостанатите натпревари.

Јасно е дека згуснатиот распоред, недостигот на важни играчи, сето тоа влијаеше на Клоп да побара Ориги да остане во преостанатите месеци од договорот, а потоа да оди каде сака како слободен играч.

Треба да се напомене дека Ориги оваа сезона настапи на 10 натпревари, постигна пет гола и забележа две асистенции.

Реклама

Facebook

Реклама