Connect with us

Фудбал

Кој ве инспирира како фудбалер? Мбапе избира меѓу Роналдо и Меси

Килијан Мбапе даде долго интервју на „Газета дело спорт“. Таму зборуваше за многу теми, а кажа добри зборови за Кристијано Роналдо и особено за Марко Вертити. Напаѓачот на ПСЖ, всушност, и покрај тоа што играше со други одлични играчи, признава дека бил особено импресиониран од поранешниот играч од средниот ред на Пескара.

„Марко е феномен. Тој е играчот кој најмногу ме импресионираше откако пристигнав во ПСЖ. Многу силен играч. За мене е неверојатно богатство што го имаме во тимот“.

Идол на Мбапе како дете, сепак, беше Кристијано Роналдо.

„Ако сте Французин, дефинитивно растете со митот Зидан. Во тоа време, мојот идол беше Кристијано Роналдо, со кого сега имам шанса да се соочам на теренот“.

loading...

На прашањето дали е повеќе инспириран од Меси или Кристијано Роналдо, Мбапе не се сомнева.

„За мене е предоцна да продолжам кариера како Меси (лојален на еден тим), во спротивно ќе требаше да останам во Монако. Значи, сакајќи да се ослободам од заслугите на Меси, сега морам да бидам инспириран од кариерата на Роналдо“.

Французинот, исто така, го гледа Јувентус меѓу големите фаворити за победа во ЛШ. Еден гол, според Мбапе, го прави присуството на Кристијано Роналдо достапен за „Бјанконерите“.

„Јувентус е силен тим. Ова го покажуваат финалињата во ЛШ, одиграни во последните сезони. На „Бјанконерите“ отсекогаш им недостасуваше нешто што ја прави разликата, но сега го имаат тоа со Роналдо, играчот кој ве тера да освоите важни работи. Значи, Јувентус останува меѓу фаворитите и во ова издание“.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com