Connect with us

Фудбал

Конечно, добра вест за навивачите на Челзи: Силва го продолжи договорот

Бразилскиот дефанзивец Тиаго Силва го продолжи договорот со Челзи.

Лондонскиот клуб ја потврди оваа вест на својата официјална веб-страница, а договорот сега е со важност до летото 2023 година.

„Задоволство е да се игра за Челзи. Не мислев дека ќе останам во Лондон три години, но многу сум среќен поради тоа. Благодарам на клубот за можноста што ми ја дава. Ќе продолжам да го давам најдоброто од себе“, изјави Силва.

Да потсетиме, 37-годишниот Силва пристигна во Челзи летото 2020 година како слободен играч од францускиот ПСЖ, каде што мина осум години откако претходно играше во Европа за Милан, московски Динамо и Порто.

Кариерата ја започна во помладата возраст на Флуминенсе, а во својата земја сè уште ги носеше дресовите на Футебола, Јувентуде и првиот тим на Флуминенсе.

Со ПСЖ Силва освои неверојатни 25 трофеи (француска лига, Куп, Лига куп, Суперкуп), но најважниот трофеј во клупската кариера секако дојде со Челзи – Лигата на шампионите, а со сините го освои и Суперкупот на Европа, па заминувањето во Челзи се покажа како одличен потег.

Силва сезонава е стандарден во тимот на Тухел, досега собра 22 настапи во сите натпреварувања, а успеа да постигне два гола и две асистенции.

Реклама

Facebook

Реклама