Поврзи се со нас

Фудбал

Конте пред дербито со Милан: Важните натпревари се бесконечни од сега до крајот на сезоната

Милано, 16 октомври 2020 (МИА) – Тренерот на Интер, Антонио Конте е категоричен дека утрешното дерби со Милан е само првиот од многуте важни натпревари на тимот, кои ќе ги има до крајот на сезоната.

Тој исто така го истакна зафатениот распоред на „нероазурите“ во наредните месеци и повика на повторно обединување за време на пандемијата, што утре ќе остави аут шестмина негови играчи

– Се обидуваме да се претставиме добро на сите натпревари. Секоја победа вреди по три бода. Дербито носи повеќе потешкотии. Пред нас е силен Милан, на кој му оди добро после последните месеци од минатата сезона. Ова е уште еден силен тим како Лацио, но ние сакаме да го продолжиме патот. Ние сме само на почетокот. Важните натпревари се бесконечни од сега до крајот на сезоната. Јас секогаш очекувам раст, особено во однос на одговорноста. Важен аспект е да се направи нов чекор. Ако можам да изберам, би претпочитал уште еден ден на подготовка. Знаеме дека мора да ги почитуваме и меѓународните календари и ќе се прилагодиме, изјави Конте.

Тој вели дека тимот ќе даде се од себе, без да бара премногу од играчите кои само што се вратија.

– Алексис Санчез има замор во мускулите. Денес ќе направиме проценка за време на тренингот и ќе бидеме внимателни, бидејќи ќе одиграме седум натпревари за три недели. Ако тој е достапен, тоа ќе биде затоа што тој ни даде гаранции со преземање одговорност. Инаку, претпочитам да го чекам следниот натпревар, но не исклучувам ништо. Сите ние мора да соработуваме и да бидеме проактивни во прифаќањето на моменталната состојба со коронавирусот. Спортот воопшто и државата го прифаќаат. Ни треба трпеливост и подготвеност, поминавме многу тежок период. Многу ми беше жал што брзо го заборавивме. Се чини дека доаѓа нова комплексна фаза, затоа ни треба обединување за да се соочиме со тоа на најдобар можен начин и да одиме напред. Да се ​​запре би било погубно. Нема смисла да се жалиме на отсутни луѓе или кој е најпогоден, вели Италијанецот.

Додаде дека има помалку проблеми во споредба со другите периоди во однос на опциите со кои располага.

– Утре ќе биде првиот натпревар од седум во рок од три или четири дена. Размислуваме и за Лигата на шампионите, затоа ќе бидат потребни ротации. Јас сум мирен, можеби утре ќе започнеме со тројца играчи од средниот ред, а во среда со други, а потоа и во сабота. Секој ќе учествува, јас работам добро со секого, сè додека има достапност, што ќе биде клучно оваа сезона. Важно е да излезете на терен и да имате влијание веднаш. Не знам дали Кристијан Ериксен игра многу или малку. За мене, тој игра доволно додека ја почитува екипата. Можам да направам грешки, но задоволен сум од тоа како Кристијан придонесува за тимот. Мислам дека и тој е задоволен. Ќе има место и за него, како и за сите други. Ќе биде долга и исцрпувачка сезона, рече Конте на својата прес-конференција пред натпреварот.

Advertisement

Facebook

Реклама