Connect with us

Кошарка

Крај за легендата: Премногу емоции и солзи, но овој ден мораше да дојде

Австралиските кошаркари се пласираа во полуфиналето на Олимписките игри во Токио, откако без поголеми проблеми ја совладаа Аргентина со 97:59.

Натпреварот посебно ќе го памети Луис Скола, легендарниот кошаркар кој одлучи да се пензионира.

Скола не можеше да ги запре солзите по големиот аплауз што го доби, и ја заврши репрезентативната кариера на 41 година.

Скола беше видно емотивен на клупата бидејќи сите негови соиграчи изразија благодарност за неговиот придонес.

Во 2004 година, Скола и помогна на Аргентина да ги победи САД и да освои златен медал. САД, од Атина, освоија три последователни олимписки титули во кошарка, а победата на Аргентина се покажа како едно од најголемите изненадувања во поновата олимписка историја.

Скола ја предводеше Аргентина до уште еден олимписки медал четири години подоцна, освојувајќи ја бронзата во Пекинг.

Имаше десетгодишна НБА кариера играјќи за Хјустон Рокетс, Феникс Санс, Индијана Пејсерс, Торонто Репторс и Бруклин Нетс.

Можеби беше поубаво да се збогуваме со медалот, но она што е таму, еден од најголемите аргентински спортисти ја заврши својата кошаркарска кариера, барем репрезентативната.

Facebook