Connect with us

Фудбал

Лампард го вознемири Челзи на Гудисон и го одведе Евертон на спасувачкиот брег

Евертон веќе ги контролира своите раце по клучната победа од 1-0 над Челзи на Гудисон Парк. По овој успех „карамелите“ се на два бода од зоната за спасување, а имаат натпревар во резерва во однос на Барнли и Лидс .

Легендата на Челзи, Френк Лампард во уште еден натпревар одлично го рангираше својот тим во дефанзива, а на самиот почеток на вториот дел Ричардсон постигна толку важен гол за Мерсисајдс по грешката на Цезар Аспиликуета.

Неколку извонредни интервенции на Џордан Пикфорд потоа го задржаа водството на Евертон, кој постигна три победи и едно реми во последните четири домашни натпревари.

Реклама

Facebook