Поврзи се со нас

Кошарка

Леброн Џејмс постави негативен рекорд во НБА во овој век

Орландо, 7 октомври 2020 (МИА) – Леброн Џејмс имаше несреќно статистичко достигнување на четвртиот натпревар од финалето на НБА плејофот против Мајами. Лејкерс го доби мечот со 102:96, а на сметка на 35-годишниот Американец се регистрирани 14 загубени топки (на овој шест и на претходниот меч осум).

Единствениот кошаркар во историјата на лигата што забележал повеќе загубeни топки на два натпревара во финалето е легендарниот кошаркар на Лејкерс Меџик Џонсон (17 на 3. и 4. натпревар во 1983 година и 15 загубени топки на 5. и 6. меч во 1980 година).

На четвртиот натпревар од финалето против Мајами, Леброн постигна 28 поени, 12 скока и 8 асистенции.

Следниот дуел од серијата во која Лејкерс водат со 3-1 ќе се одржи ноќта петок кон сабота во 3 часот. зс/

Advertisement