Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Ливерпул покажа карактер против Астон Вила на Стивен Џерард и е блиску до Манчестер Сити

Ливерпул направи резултатски пресврт и успеа да победи со 2:1 над Астон Вила како гостин во одложениот натпревар од 33. коло на Премиер лигата.

Даглас Луис со гол во третата минута му донесе водство на Вила. Во шестата минута Жоел Матип израмни, а во 65. Садио Мане го постигна победничкиот гол за Мерсисајдерс. Германскиот гостински менаџер Јирген Клоп се соочи со легендата на Ливерпул , Стивен Џерард, кој го води Бирмингем.

Тие двајца не се сретнаа на „Енфилд“. Иако не баш најмало, екипата на Ливерпул предводена од далеку поискусниот стручњак стигна до победата и се израмни на бодови на врвот на табелата со шампионот Манчестер Сити.

Двата тима имаат по 86 бода, кај „граѓаните“ со подобра гол разлика и натпревар помалку, па шесткратниот клупски шампион на Европа мора да се надева на барем еден пораз на противникот до крајот на сезоната.

Реклама

Facebook