Connect with us

Фудбал

Ливерпул убедлив против Манчестер Јунајтед

Ливерпул продолжува да пружа одлични игри, а последната жртва на „Црвените“ е големиот ривал, Манчестер Јунајтед.

Во дербито, кое според ситуацијата на теренот беше игра на мачка и глушец, Ливерпул славеше убедлива победа од 4:0 и со тоа поведе во Премиер лигата со натпревар повеќе од Манчестер Сити.

„Црвените ѓаволи“ не издржаа ниту пет минути на тешкото гостување. Хари Мегваер повторно го загуби компасот, Мохамед Салах се „лансираше“ кон голот и несебично го ангажираше Луис Дијаз, кој погоди во 5. минута.

На крајот од седмата минута сцена за паметење. Целиот Енфилд Роуд стана и аплаудираше на поддршката за Кристијано Роналдо, кој во понеделникот го загуби синот и не се натпреваруваше на вечерашниот натпревар.

Следуваше период на смиреност до 22. минута кога Садио Мане магично асистираше за Салах кој излезе сам пред Де Хеа и рутински погоди за својот 21. лигашки гол.

На крајот од првото полувреме уште една топка ја затресе мрежата на гостите, но Дијаз беше во офсајд, па тој гол оправдано беше поништен.

Во вториот дел нешто порешително и похрабро ослободување на гостите кои играа поофанзивно, но без разлика на поседот на топката беа доста немоќни.

Во 64. минута Мане ја затресе мрежата на Јунајтед, па Сенегалецот потврди дека е во фантастична форма и е легитимен кандидат за освојување на Златната топка.

Остатокот од натпреварот беше рутинска работа за „Црвените“ кои продолжуваат да чекорат до освојувањето на четири трофеи во сезонава.

Во 85. минута го постигнаа четвртиот гол преку Салах, кој по деветти пат беше стрелец во дербито против Јунајтед, израмнувајќи се со Стивен Џерард.

Од друга страна, ова беше деветти првенствен пораз сезонава за Јунајтед, а пласманот во Лигата на шампионите следната сезона се претвора во невозможна мисија.

Facebook