Поврзи се со нас

Други спортови

Луди квалификации во Истанбул: Неколку изненадувања со сензација на крајот!

Луди квалификации се одржаа во Истанбул парк за Големата награда на Турција, што е закажана за утре.

Ленс Строл од Расинг Поинт стигна до првата позиција во кариерата, возејќи го најдоброто време од денот во последните минути (1: 47.765).

Втор беше Макс Верстапен. Возачот на Ред Бул е и најголемиот губитник на денот со оглед на тоа што тој поминал најдобро време во текот на сите квалификации.

Квалификациите се одвиваа во дождливо време, па имаше неколку изненадувања. Значи, Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас ќе започнат како шести и деветти.

Возачите на Алфа Ромео имаа одличен ден. Кими Раиконен заврши како осми, а Антонио Џовинаци десетти.

Инаку, Серхио Перез од Расинг Поинт ќе стартува трет утре, додека Александар Албон е четврти. Во првите 10 се уште возачите на Рено, Даниел Рикиардо (петти) и Естебан Окон (седми).

Возачите на Ферари, Чарлс Леклерк и Себастијан Фетел не влегоа во топ 10.

loading...

Facebook